W dniach 2 – 4 października 2015 r. odbyła się kolejna coroczna Ogólnopolska Konferencja Kobiet w Warszawie. Ponad 140 uczestniczek przyjechało z 27 Zborów Kościoła Chrześcijan Baptystów, ale także kobiety nie związane na co dzień z kościołem baptystycznym. Wersetem przewodnim były słowa św. Pawła skierowanie do Tymoteusza w 2 Liście 2, 2: Co usłyszałeś ode mnie za pośrednictwem wielu świadków, przekaż zasługującym na wiarę ludziom, którzy też będą zdolni nauczać i innych”.
Był to czas prawdziwej wspólnoty, niekończących się rozmów, wykładów i budujących seminariów. I wielkie błogosławieństwo przepięknej pogody, która pozwoliła zachwycać się jesienią w Radości. Już w piątkowy wieczór mogłyśmy wysłuchać słowa zachęty wygłoszone przez Prezbitera Andrzeja Seweryna, który wskazywał na znaczenie i wartość kobiet w oczach Boga na podstawie fragmentów Pisma Św. Po kolacji rozpoczął się wieczór integracyjny w ciepłej sali z kominkiem. Tam był czas powitań, ze szczególną wdzięcznością przywitałyśmy kobiety, które po raz pierwszy przyjechały na naszą konferencją. W tym roku była to liczba ponad 40 kobiet. Jest to odpowiedź na nasze modlitwy i potwierdzenie od Pana, że jest potrzeba organizowania spotkań dla kobiet.
Magda Czerwińska przygotowała pokaz „duchowej mody” na sezon 2015-2016. W ciekawy sposób pobudziła nas do zastanowienia się nad tym, jakie jesteśmy, co nas wyróżnia, a czego nam brakuje. Jest tylko jeden projektant, który nas nie chce „przebierać” ale „ubrać” we wspaniałą szatę nowej natury, nieustannie odnawiającą się na wzór Jezusa, który ją w nas stworzył. Pokaz był przygotowany m.in w oparciu o słowa zapisane w Liście do Galacjan 5, 22-23 oraz Kolosan 3, 1- 17
W ramach kina dla „nocnych marek” obejrzałyśmy film pt. ”Bóg nie umarł”
Sobotni i niedzielny poranek rozpoczęłyśmy rozważaniem Słowa Bożego, które poprowadziły w grupach Ania Wakuła i Ania Martynowska. Wiele kobiet było zachęconych również czasem wspólnej modlitwy.
Wykład główny pod tytułem „PODAJ DALEJ” poprowadziła Alina Woźniak. Wskazywała w nim jak ważny jest nasz wzrost duchowy i trzymanie się blisko Boga, aby móc „podać dalej” prawdy o Bogu, a także motywować innych by chcieli być godnymi zaufania uczniami Chrystusa. Każdy z nas wywiera jakiś wpływ na innych. Warto zastanowić się – jaki?
W tym roku również nastąpiła mała zmiana w zorganizowaniu seminariów. Było ich mniej, ale prowadzone i powtórzone w dwóch sesjach – do południa i po południu. Wiele uczestniczek poprzednich konferencji chciało skorzystać z możliwie jak największej ilości spotkań, a dotychczasowa różnorodność im na to nie pozwalała.
Agnieszka Niemasik poprowadziła seminarium pod ciekawym tytułem „Wytrwać … ale po co?” Skąd brać siłę, by wytrwać w służbie mimo różnych przeciwności i po co właściwie to robić? W ciekawy, jak zawsze, sposób Agnieszka przeprowadziła spotkanie, które zachęciło kobiety do wytrwałości.
Edyta Hajszprych poprowadziła seminarium w oparciu o Księgę Estery pod tytułem „Bóg działa w ukryciu”. Czasem czujemy się odrzucone, samotne, wydaje się, że Bóg jest daleko. Czy postrzegamy okoliczności jako zwykły przypadek, czy jako Boże działanie?
Beata Wichary poprowadziła seminarium w oparciu o 4 rozdział ew. Jana pod tytułem „Bóg może cię zaskoczyć”. Czy chcemy dać się Bogu zaskoczyć? Czy Bóg może jeszcze coś zmienić w moim życiu? Jak my reagujemy na Boga, na to czego On od nas chce lub to co nam daje.
Ola Woźniak & Martyna Dawidowicz poprowadziły warsztat z cyklu „Kobieta z perłą”. Wszystkie kobiety mają lub mogą mieć duży wpływ na swoje otoczenie. W ramach warsztatu Ola i Martyna podzieliły się swoim wciąż jeszcze małym doświadczeniem, niemniej zachęcały młode, jak i starsze kobiety do spojrzenia na swoje miasto z perspektywy tego, w jaki sposób można w nim działać. Był to bardzo ciekawy warsztat.
Klaudia Wiazowska w swoim warsztacie poruszyła temat „Harmonia w życiu osobistym i zawodowym”. Harmonia to duchowa odwaga do podejmowania nowych wyzwań. Gdzie jest źródło tego, co nas wzmacnia? To nie tylko równowaga pomiędzy życiem zawodowym a życiem pozazawodowym.
Czas wolny był wyjątkowo przyjemny, zarówno ze względu na piękną pogodę, sprzyjającą spacerom w okolicach ośrodka Radość, rozmowom na powietrzu, ale także dzięki dodatkowym zajęciom muzycznym prowadzonym przez Karolinę Trusiewicz, zajęciom tanecznym prowadzonym Anię Kutrzepę. Dla zainteresowanych dbaniem o zdrowie było spotkanie z kosmetykami wegańskimi oraz z makijażystką. Jak zwykle co roku gotowa do pracy Ewelina Żmijewska – Zubrzak robiła sesje fotograficzne na życzenie.
Po południu miałyśmy okazję wysłuchać koncertu muzycznego w wykonaniu Ani Świątczak z zespołem. Podczas koncertu Ania dzieliła się swoim świadectwem poznania Boga i Jego działania w życiu jej i rodziny. Ania sama o sobie mówi: „Moim językiem jest muzyka, więc naturalnie powstało kilka piosenek, które wyrażają to, co Bóg zrobił we mnie i dla mnie”. Była to naprawdę uczta duchowa, pełna wzruszeń.
Wieczorem, wzorem lat ubiegłych, spędziłyśmy kilka godzin wielbiąc Boga świadectwami Jego wierności, Jego Mocy w naszym życiu. Pięknym, poruszającym historiom nie było końca. Nie zabrakło łez i wspólnego śmiechu.
W niedzielny poranek, podczas nabożeństwa usługiwał nam Słowem Przewodniczący Rady Kościoła Chrześcijan Baptystów w RP – prezbiter Mateusz Wichary. W oparciu o werset przewodni Konferencji mówił o praktycznych możliwościach i warunkach „podawania dalej” na kilka różnych sposobów.
Dziękujemy Radzie Kobiet za zorganizowanie tej konferencji i do zobaczenia za rok.
Zdjęcia z konferencji są do obejrzenia w galerii.